Dotacje na budownictwo pasywne

Jakie można dostać dofinansowanie?

NFOŚIGW przewiduje różne poziomy dofinansowania w zależności od standardu budowanego domu pasywnego i energooszczędnego.

O dopłatę mogą ubiegać się:

  • osoby chcące wybudować dom pasywny - do 50 tys. zł brutto,
  • osoby chcące wybudować dom energooszczędny - do 30 tys. zł brutto,
  • osoby kupujące mieszkanie w budynku pasywnym lub energooszczędnym - 11 tys. zł lub 16 tys. zł.

Dotacja jest jednorazowa i bezzwrotna.

Program ruszył na początku 2013 roku i będzie trwał do 2018 roku i ma związek z wprowadzoną przez Unię Europejską dyrektywą, według której wszystkie budynki i mieszkania budowane od 2020 roku mają spełniać rygorystyczne zasady związane z rozwiązaniami energooszczędnymi w budownictwie.

Osoby ubiegające się o dotacje muszą posiadać dokumenty uprawniające je do budowy budynku - pozwolenia na budowę, dokumenty potwierdzające własność ziemi lub nieruchomości i inne. Inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym również mogą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie będzie wypłacone po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Pieniądze przeznaczone będą na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego. Przekazanie ich odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta.

  • Solcial
Youtube