Fotowoltaika

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego na energie elektryczną za pomocą paneli solarnych. Wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego do produkcji prądu jest coraz popularniejszą formą pozyskiwania energii. Najbardziej popularne są ogniwa słoneczne z krzemu mono i multikrystalicznego. Stosowane są w elektrowniach słonecznych, domach jedno rodzinnych wspólnotach mieszkaniowych oraz wszelkiego rodzaju pojazdach turystycznych kamerach, przyczepach kempingowych itp.

Panele fotowoltaiczne składają się z pojedynczych ogniw solarnych, które generują napięcie elektryczne, gdy padają na nie promienie słoneczne. Proces ten znany pod pojęciem fotowoltaika bazuje na specjalnym materiale, z którego wykonywane są niemalże wszystkie ogniwa solarne. Materiałem tym jest krzem, który jest półprzewodnikiem o typowych dla materiałów półprzewodnikowych właściwościach.

Krzem jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na ziemi, dlatego też jest praktycznie niewyczerpalnym i tanim surowcem. Nie zmienia to faktu że przed wykorzystaniem go w branży fotowoltaicznej musi zostać poddany skomplikowanemu i kilkuetapowemu procesowi obróbki. W zależności od struktury krystalicznej i technologii produkcyjnej wyróżniamy:

  • Ogniwa solarne monokrystaliczne
  • Ogniwa solarne polikrystaliczne
  • Ogniwa solarne cienkowarstwowe

Jeden kilowat wymaga 6 – 8 mkw. dachu o południowej orientacji. Baterie fotowoltaiczne najłatwiej jest montować, a ich przyłączanie do instalacji elektrycznej też nie jest zbyt skomplikowane. Trzeba tylko pamiętać o wymianie licznika na nowoczesny, cyfrowy, ze zdalnym odczytem i koniecznie dwukierunkowy.

  • Solcial
Youtube