Instalacje w domu pasywnym

1. Systemy grzewcze:

  • system wentylacji mechanicznej - Do utrzymania w pomieszczeniach komfortowej temperatury, nawet w czasie ostrej zimy, powinno wystarczyć jedynie podgrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń
  • systemu podgrzewania c.w.u
  • połączone systemy wykorzystujące kocioł kondensacyjny oraz pompę ciepła wspomagane kolektorami słonecznymi - służące jednocześnie do ogrzewania, wytwarzania c.w.u. oraz wentylacji

Instalacje wentylacyjne w budynkach pasywnych odznaczająsię wysokimi sprawnościami i jakością wykonania. Celowo dla budynków pasywnych są proponowane kompaktowe centrale grzewcze, które w jednej obudowie kryją wszystkie niezbędne urządzenia grzewcze i wentylacyjne.

Zalecane jest stosowanie urządzeń, które daja możliwość przekazania większej części ciepła (nawet do 80%) do układu przygotowania c.w.u.

Zasadniczymi wyznacznikami decydującymi o wyborze dodatkowego źródła ciepła są:

  • zużycie energii pierwotnej,
  • koszty energii na rynku lokalnym ,
  • dodatkowe koszty inwestycyjne danego źródła ciepła (np. komin),
  • ograniczenia związane z koniecznością prowadzenia dodatkowych instalacji (doprowadzenie powietrza, odprowadzenie spalin, instalacja wodna, izolacja wewnętrznego komina, itd.),
  • eksploatacja .

Uwzględnienie jednego z podstawowych kryteriów – obciążenia grzewczego na poziomie 10 W/m2, umożliwia zastosowanie wspólnego systemu powietrznego jako układu wentylacji i ogrzewania.

2. Wentylacja w budynkach pasywnych

W celu ograniczenia strat ciepła zamiast wentylacji grawitacyjnej stosuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna nie tylko pozwala na ograniczenie strat ciepła, ale i zapewnienie stałej wymiany powietrza w budynku. Motorem napędzajacym tego systemu jest centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła (krzyżowy, przeciwprądowy lub obrotowy) zwana rekuperatorem, gdzie powietrze wywiewane z budynku oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu do budynku.

Intensyfikację efektywności systemu wentylacji można uzyskać stosując gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Zazwyczaj gruntowy wymiennik ciepła to plastikowa lub ceramiczna rura umieszczona w ziemi poniżej granicy przemarzania. GWC służy do wstępnego podgrzewania powietrza wentylacyjnego (od cieplejszego niż powietrze zewnętrzne gruntu) dostarczanego do rekuperatora zimą i schładzania go latem.

3. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej w domach pasywnych przeważnie używa się systemów solarnych, pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe z systemu wentylacji lub ścieków.

4. Zużycie energii elektrycznej

Istotnym parametrem charakteryzującym pasywne budynki jest ilość energii pierwotnej zużywanej na m2 ich powierzchni użytkowej w ciągu roku. Wielkość ta nie może przekroczyć 120 kWh/m2/rok.

W nastepstwie tego oprócz znacznej redukcji zapotrzebowania na energię cieplną potrzebne są działania ograniczające zużycie energii elektrycznej. Decydujące staje się tu wyposażenie budynku w energooszczędne oświetlenie, sprzęt RTV i AGD, napędy wind, pomp itp. urządzenia.

  • Solcial
Youtube