Rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pasywnym

Koncepcja budynku pasywnego musi uwzględniać odpowiednie z energetycznego punktu widzenia rozmieszczenie pomieszczeń. W budynku będą umiejscowione pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, takie jak: pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, sypialnie oraz pomieszczenia gospodarcze: garderoba, ciągi komunikacyjne, przedsionki, schowki, garaż, kotłownia. Na ogół w pomieszczeniach gospodarczych wymagana jest nieco nizsza temperatura powietrza wewnętrznego.

W związku z tym najlepiej jest usytuować te pomieszczenia w północnej części budynku, tak by stanowiły dodatkowy bufor cieplny. Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi należy umiejscowić w południowej części budynku. Tu warunki komfortu cieplnego muszą być zachowane. Temperatura powietrza będzie utrzymywana zgodnie z wymaganiami na poziomie 20°C w pokojach oraz 25°C w łazienkach. Jednocześnie zyski ciepła od słońca pozyskiwane przez przeszkloną powierzchnię południowej fasady, zyski od urządzeń elektrycznych oraz od ludzi będą tu bezpośrednio wykorzystywane.

Aby zmniejszyć straty ciepła, garaż (często wraz z innymi pomieszczeniami gospodarczymi) jest izolowany cieplnie od reszty budynku, a jego konstrukcja oparta o niezależne ściany nośne. Temperatura powietrza wewnętrznego w garażu wynosi zwykle około 5°C. Straty przez przenikanie ciepła z budynku do garażu w przypadku niewystarczającego zaizolowania ścian mogą więc osiągać znaczne wartości.

  • Solcial
Youtube