Wioldar - GWC EKO - Glikolowy Gruntowy Wymiennik Ciepła

GWC EKO (gruntowy wymienniik ciepła) – darmowy komfort

 

Znaczący udział w bilansie energetycznym w domu modelowym zeroenergetycznym Green House jest zainstalowanie GWC EKO firmy ADW Wioldar (Gruntowy Wymiennik Ciepła).

 

Gruntowe wymienniki ciepła zapewniają dopływ do budynku świeżego powietrza o stabilnych parametrach w ciągu całego roku ( w okresie letnim obniża temperaturę powietrza nawiewanego nawet o kilkanaście stopni, a w okresie zimowym podwyższa temperaturę na czerpni powietrza o kilkanaście stopni ).

 

Najprościej rzecz ujmując GWC EKO jest to rura wykonana z najwyższej klasy PE, ponieważ PE–HD jest absolutnie nietoksyczny , więc szkodliwość jego oparów (wyziewów) można wykluczyć. Polietylen jest używany m.in. do pakowania produktów żywnościowych. Rura PE zakopana w ziemi na głębokośći około 1,5 metra, gdzie panuje prawie stała temperatura ok. 4-14 stopni Celcjusza, w której płynie roztwór wodny na bazieglikolu. Poprzez ścianki wymiennika (rury) przekazywana jest energia, która transportowana jest do wymiennika ciecz-powietrze, gdzie następuje zamiana energii na powietrze wentylacyjne.

 

Latem gruntowy wymiennik ciepła spełnia rolę najtańszego klimatyzatora - obniża temperaturę powietrza wprowadzanego do budynku o kilka stopni. Należy pamiętać, że przy temperaturze na zewnątrz sięgającej +35 stopni obniżenie jej do np. 20 - 23 stopni jest porównywalne z działaniem klimatyzatora o mocy kilku kilowatów. Natomiast w okresie zimowym powietrze wstępnie się ogrzewa tzn. że przy -20 stopniach na zewnątrz temperatura przy włączonym GWC EKO osiągnie na wejściu do kanału czerpnego około 1 stopnień Celcjusza.

 

Tak przygotowane powietrze chroni rekuperator przed zamrożeniem oraz ogranicza negatywny wpływ suchego powietrza na śluzówki. W okresie letnim natomiast, GWC schładza powietrze, dzięki czemu w upalne dni w domu, można w wyraźny sposób poprawić warunki mikroklimatu, uzyskując bardzo tani w eksploatacji system klimatyzujący pomieszczenia.

 

Zalety GWC EKO :


- schładzanie budynku w upalne dni,
- oszczędność energii,
- rzewanie powietrza wentylacyjnego zimą,
- filtracja wstępna powietrza,
- ochrona urządzeń wewnętrznych przed zamrożeniem
- system prosty w obsłudze

  • Solcial
Youtube